O nas

Gościniec Kowalova to butikowy obiekt, zlokalizowany w samym sercu Parku Krajobrazowego Gór Wałbrzyskich.
Klimatyczny, zabytkowy gościniec położony jest w malowniczej dolinie Masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej, wchodzących w skład Gór Kamiennych.  
Usytuowany w zacisznym miejscu, na uboczu trasy prowadzącej do Czech, oferuje bliskość natury, szlaków górskich jak i wielu innych atrakcji.

Nasza historia

Nasz obiekt datowany jest na koniec XIX wieku (ok. 1896 r.). Powstał w czasach intensywnego rozwoju pobliskiego uzdrowiska w Sokołowsku jako rozszerzenie jego bazy noclegowej. W 1855 r. uruchomiono tam pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, 

Ponad 120 lat Gościńcowej historii...

1896-1956

Budowa pensjonatu z restauracją „Zum Grunen Kranz” w Schmidsdorf (Kowalowej). Pierwszym właścicielem był Ernst Waldorf. Prowadził również drugi obiekt nieopodal - Sanatorium Blitzengrund, oraz stojącą przy drodze papiernię.

W latach 20-tych XX w. pensjonat „Zum Grunen Kranz”  i słynną gospodę „pod Zielonym Wieńcem” zakupił nowy właściciel, Josef Neuman. Kowalową opuścił wraz z rodziną w latach 50-tych.

1956-2019

W latach 50-tych obiekt został przejęty przez Skarb Państwa. Przez ponad 30 lat funkcjonował jako Kolonie Letnie Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Odzieżą.

W 1993 r. gościniec zakupiony został przez p. Andrzeja, który przez 26 lat prowadził w nim restaurację, hotel i świetnie znany Gościniec Eden.


2019 - ...

W listopadzie 2019 r. gościniec kupiła p. Kasia  z Wrocławia, Rozpoczyna się nowa historia działalności obiektu pod nazwą Gościniec Kowalova...


Nasza filozofia

Gościniec to miejsce dla każdego. Rodziny z dziećmi, pary, grupy przyjaciół czy współpracowników. Wokół sporo jest atrakcji dla osób aktywnych zainteresowanych paralotnictwem, pieszymi i rowerowymi wycieczkami górskimi, narciarstwem zjazdowym i biegowym. Dla zmęczonych codziennością polecamy kojące spacery po lesie w samym sercu naszego pięknego Parku Krajobrazowego.